fbpx

Instalacja Google Analytics od Google

Akademia Wordpressa by Kamil Rzeźnik

Witam w piątek lekcji Akademii WordPress’a, która ma na celu przeprowadzić Cię pomyślnie przez proces tworzenia strony internetowej. Jeżeli na którymś z etapów napotkałeś błąd, napisz o tym na forum.

W dzisiejszym wpisie, pokażę Ci jak zainstalować na stronie jedno z najważniejszych narzędzi: Google Analytics dzięki któremu poznasz swoich użytkowników i sprawdzisz jaki ruch generuje twoja strona. To co, zaczynamy?.

Przechodzimy na stronę ANALYTICS , i wybieramy opcję „Zarejestruj się„. Wybieramy opcję śledzenia „Witryna” i uzupełniamy dane nowego konta:

  • Nazwa konta
  • Nazwa witryny
  • Kategoria branży
  • Strefa czasowa raportowania (tu oczywiście zmieniamy na Polska )
  • Zaznaczamy ( lub nie )opcje ustawień udostępniania danych (te zalecane)

Po uzupełnieniu danych klikamy w przycisk „Pobierz identyfikator śledzenia

zakładanie konta w google analytics

Akceptujemy zasady Google Analytics dla regionu Polski.

analytics

Otrzymasz teraz swój indywidualny Identyfikator śledzenia, który należy zaimplementować na stronie internetowej. Można dokonać tego poprzez Google Tag Manager-a, ale my zrobimy to w inny sposób. Kod który otrzymałeś wkleimy w pliku footer.php szablonu wordpressa.

Z racji faktu, iż jesteśmy jeszcze „przed” zakupem i instalacją profesjonalnego szablonu, kod dodamy do tego który jest na świeżej instalacji wordpress’a. Gdy nowy szablon zostanie zainstalowany, kod będzie trzeba przenieść na jego plik footer.php.

Czytaj również: Jak zainstalować kod śledzenia GA przez Tag Manager-a?

Wklejanie kodu śledzenia Google Analytics do plików strony

Uruchamiamy program do zarządzania serwerem ftp (hostingiem). Logujemy się i przechodzimy kolejno /domains/nazwastrony.pl/public_html/wp-content/themes/twentynineteen i wybieramy plik footer.php klikając na nim prawym klawiszem myszki, wybieramy opcję „Edytuj” i na samym początku tworzymy znacznik <head>, po nim wklejamy skrypt i kończymy dodając </head>, dokładnie tak jak na poniższym screenie:

edycja pliku footer.php w wordpress dodanie kodu śledzenia analytics

Po edycji zapisujemy plik i aktualizujemy an serwerze.

Sprawdzenie działania kodu śledzącego przez Tag Assistant

Pozostało nam tylko przetestować, czy wdrożony kod sledzący działa poprawnie. W tym celu zainstaluj w swoim Chrome dodatek o nazwie „Tag Assistant (by Google)„, znajdziesz go tutaj.

google tag assistant instalacja

Po instalacji uruchamiamy dodatek i odświeżamy stronę główną naszego wordpress’a. Wynik powinien być pozytywny:

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy – napisz na moim forum.

Możesz teraz powrócić do kokpitu Google Analytics, aby zajrzeć do zakładki „Czas rzeczywisty”. Tam powinna pojawić się informacja o jednej osobie na stronie, którą de facto jesteś właśnie Ty. Wszystko działa.

Jeżeli chcesz rzetelnie badać dane dotyczące odwiedzin i zachowań Twoich użytkowników, zobacz jak wykluczyć własny ruch z google analytics.

Na dzisiaj to by było na tyle!

Pozdrawiam Cię!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *