fbpx

Najważniejsze wtyczki do wordpressa

Akademia Wordpressa by Kamil Rzeźnik

Strona z profesjonalnym szablonem oparta o WordPress’a brzmi nieźle. Ba! Może wyglądać oszałamiająco, wszystko zależy bowiem od Ciebie. To jednak nie wszystko. Do wordpressa, możemy zainstalować całą masę wtyczek, a tych jest niezliczona ilość. W dzisiejszej lekcji Akademii WordPressa chciałbym zaprezentować Ci te, które są według mnie najistotniejsze, i wierzę że po czasie przyznasz mi rację. To co, zaczynamy?.

Jak dodać wtyczkę do wordpressa?

Na początek wyjaśnię jak dodawać wtyczki do wordpressa. Jest to bardzo proste, jednak pozwolę sobie zaprezentować, bo po to powstał ten kurs. Logujemy się do kokpitu, następnie przechodzimy do zakładki „Wtyczki” i klikamy na „Dodaj nową„.

W wyszukiwarce wpisujemy „Contact form 7” i znajdujemy na pierwszej pozycji ważną i ciekawą wtyczkę, o której za chwilę.

wtyczki wordpress wyszukiwarka

Tak właśnie działa dodawanie wtyczek w wordpressie. Jest to jednak nie jedyna metoda. Wtyczki możesz pobrać także z repozytorium wordpressa.

W tym celu pobierasz interesującą Cię wtyczkę na dysk komputera, a następnie w zakładce „Wyczki” w twoim kokpicie wordpressa, wybierasz opcję „Wyślij wtyczkę na serwer„. Wskazujesz plik, i rozpoczynasz instalację. Jak ręcznie zainstalować wtyczkę do wordpressa pokazują poniższe zrzuty ekranu:

ręczna instalacja wtyczek wordpress
pobieranie wtyczki wordpress
ręczna instalacja wtyczek wordpress
wysyłanie wtyczki na serwer wordpress
zainstaluj teraz wtyczkę wordpress
wtyczka wordpress zainstalowana

Najważniejsze wtyczki do wordpressa

Contact Form 7 – Formularze kontaktowe

Ta wtyczka zapewni Ci możliwość stworzenia zarówno podstawowych jak i zaawansowanych formularzy kontaktowych dla potencjalnych klientów i czytelników strony. Jest bardzo łatwa w konfiguracji, nowe formularze tworzy się szybko i przyjemnie. Zobacz jak stworzyć zaawansowany formularz kontaktowy, przy użyciu tej wtyczki.

Po instalacji wtyczki w menu panelu administracyjnego wordpressa mamy zakładkę „Formularze„, „Dodaj nowy” i „Integracje„.

menu formularze wordpress

Klikając w „Formularze” przechodzimy do listy naszych formularzy kontaktowych. Znajdziesz tam jeden domyślnie zainstalowany wraz z wtyczką. Na niebiesko podświetliłem kod (shortcode) który można umieścić w dowolnym miejscu na stronie, lub we wpisie na blogu, co w efekcie wyświetli tam formularz kontaktowy.

Aby dowiedzieć się jakie dane będzie zbierał, wystarczy kliknąć opcję „Edytuj” by się tego dowiedzieć, i dokonać ewentualnych zmian.

edycja contact form 7

Od razu widzimy jakie pola będzie mieć nasz formularz:

  • Imię i Nazwisko
  • Adres email
  • Temat
  • Treść wiadomości

Te wartości możesz swobodnie edytować. Pamiętaj jednak, że sam „Temat„. będzie wyświetlał Ci się w nagłówku na skrzynce pocztowej, niech więc to pole zbiera cenne i ważne informacje które od razu nakreślą, czego dotyczy otrzymana wiadomość.

Karta „Formularz” dotyczy wersji dla użytkownika, tej widocznej na stronie. Natomiast po wejściu w kartę „Email” konfigurujemy wygląd maila, który trafi na naszą skrzynkę. Jeżeli „Imię i Nazwisko” zmieniamy na „Nazwa firmy” – to robimy to w obu kartach, by się nie pogubić.

W komunikatach ustalamy treści potwierdzeń i błędów formularzy, dokonujemy tłumaczeń z innych języków. W zakładce „Ustawienia dodatkowe” możesz zastosować opcje opisane tutaj.

Więcej na temat konfiguracji wtyczki znajdziesz w dziale”Poradnik WordPress„. Każda strona internetowa powinna zawierać formularz kontaktowy. Ta wtyczka zainstalowana jest na ponad milionie stron, a to coś znaczy prawda?.

Trochę się rozpisałem. Kolejne wtyczki będą opisane nieco bardziej zwięźle, ale tylko dlatego, że jest ich trochę!.

Coming Soon Page – Strona w budowie

Wtyczka dzięki której wyłączysz swoją stronę Internetową na czas wykonywania przy niej czynności modernizacyjnych. Twoi czytelnicy zobaczą informację o przerwie, a Ty w tym czasie jako administrator będziesz mógł / mogła przeglądać stronę i dokonywane zmiany. Istnieją dziesiątki jak nie setki darmowych wtyczek „Coming Soon„. Wybierz jedną z najbardziej popularnych. Znajdziesz je TUTAJ.

Visual Composer – Łatwe tworzenie zawartości stron

Idealna wtyczka dla każdego, kto nie do końca radzi sobie z projektowaniem fajnych zawartości podstron. Dzięki tej wtyczce, stworzysz ładny landing page, zmienisz tło poszczególnych sekcji, dodasz zdjęcia z fajnymi efektami poruszenia oraz wiele innych opcji zarówno dla laików jak i zaawansowanych użytkowników. Wtyczka jest płatna, kosztuje około 40 $, jednak polecam Ją ponieważ osobiście pracuję z nią przy kilkunastu stronach które prowadzę. Znajdziesz ją tutaj.

Page Bulider – Alternatywa dla Visual Composer

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na płatną wtyczkę, która umożliwi Ci tworzenie strony za pomocą modulów „przenieś i upuść” wraz z niezliczona ilością opcji i efektów, to możesz wybrać darmową wersję o nazwie Page Bulider – a znajdziesz ją tutaj.

Google Authenticator – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Wtyczka dzięki której zabezpieczysz się przed dostępem do Twojej strony przez boty oraz nieodpowiednie osoby. A wszystko to za sprawą aplikacji którą musisz mieć na telefonie, następnie podczas logowania do WordPressa podać specjalnie wygenerowany czasowo kod. Ten wymóg mogą otrzymać wszystkie konta zarejestrowane na Twojej stronie. Jest to jedna z najlepszych opcji na zabezpieczenie się przed atakami w palenu administracyjnym wordpressa. Wtyczkę znajdziesz TUTAJ.

Yoast SEO – Wsparcie procesu pozycjonowania

Każdy kto zamierza zdobywać użytkowników z wyszukiwarki Google wie, że nie jest to takie proste jakby się wydawało. Specjalistów przybywa każdego roku, a wyszukiwarka co chwile zmienia algorytmy decydujące o tym, które witryny na wybrane zapytanie wyświetlić na pierwszych pozycjach. Wtyczka Yoast SEO nakreśli Ci, jak masz postępować, aby twoje treści wyświetlały się wysoko. Dodatkowo, pomoże w wygenerowaniu mapy strony, zmianie meta opisów i fraz kluczowych. Znajdziesz ją tutaj.

Broken Link Checker – Wyszukiwanie niedziałających linków w witrynie

Jeżeli na Twojej stronie znajduje się duża ilość linków prowadzących do różnych jej zakładek, warto zainstalować wtyczkę Broken Link Checker po to, aby mogła ona wysyłać Ci powiadomienia o niedziałających linkach. Po co tracić ruch, skoro można link przekierować?. Wtyczkę znajdziesz tutaj.

Hello Bar – wyskakujące okienka

Hello Bar to wtyczka, która umożliwi Ci wyświetlanie szybkich komunikatów do użytkowników w wyskakujących okienkach.Może służyć do zdobywaniu danych kontaktowych, rozbudowywaniu listy mailingowej oraz zwiększania ilości fanów na profilach społecznościowych. Możliwości jest ogrom. Wtyczkę znajdziesz tutaj.

NextGEN Gallery – Szybkie tworzenie galerii zdjęć

W prawdzie większość płatnych szablonów posiada opcje tworzenia galerii zdjęć, jednak nie można pominąć tej wtyczki, zwłaszcza gdy takich możliwości tworzenia swojego portfolio z automatu po prostu nie mamy. NextGEN Gallery pozwala w szybki sposób załadować dużą ilość zdjęć, tworząc galerię. Następnie poprzez shortcode wyświetlamy nasze zdjęcia w dowolnym miejscu na stronie. Można użyć także przygotowanych specjalnych widżetów. Wtyczka jest aktualizowana i rozwijana cały czas, znajdziesz ją tutaj.

bbPress – Własne forum dyskusyjne

Jeżeli zamierzasz pomagać swoim klientom czy też czytelnikom, w rozwiązywaniu ich problemów, możesz użyć do tego wtyczki która tworzy forum dyskusyjne. Użytkownicy będą mogli zadawać pytania, zwiększając oglądalność strony, a ty zbudujesz społeczność wokół strony. Wtyczka jest w języku angielskim. Zobacz jak spolszczyć bbPress. Łatwa konfiguracja, tworzenie for sprawiają, że jest to ważna pozycja dla każdego. Wtyczkę bbPress znajdziesz tutaj.

Klasyczny edytor

Dla wielu osób, które przesiadły się na nowego wordpressa w wersji 5+, zmiana wyglądu edytora treści przyniosła trochę rozczarowania. Osobiście uważam że jest o niebo lepiej, ale widocznie 3000000 użytkowników stwierdziło inaczej. W związku z tym, masowo zaczęto instalować wtyczkę „Klasyczny edytor” która przywraca na nowym wordpressie starą wersję edytora treści. Wtyczkę znajdziesz tutaj.

Akismet Anti-Spam – Ochrona przed spamem

Wtyczka Akismet Anti-Spam przeznaczona jest do ochrony bloga przed komentarzami zawierającymi SPAM. Wersja dla osób prowadzących bloga hobbystycznie jest darmowa, natomiast dla komercyjnych stron trzeba opłacić licencję. Akismet sprawdza treści dodawane w komentarzach i formularzach kontaktowych, stale aktualizując swoją bazę SPAMów, dzięki czemu w ponad 95% przechwytuje niepożądane treści. Wtyczka dostępna do pobrania tutaj.

Wtyczka kopii WordPress – Backup strony

W obecnych czasach niemalże wszyscy dostawcy usług hostingowych, zapewniają backup danych. Oznacza to że w razie problemów ze stroną, możemy skorzystać z zapisanej kopii i przywrócić stronę do życia. Różnie jednak bywa, i samodzielnie, również można od czasu do czasu taki backup wykonać. Pomoże w tym odpowiednia wtyczka. Backup kompletnej strony powinien zawierać jej pliki oraz bazy danych. Wtyczkę pobierzesz tutaj.

WP Super Cache – Przyspiesz swoją stronę

Znakomita wtyczka dla stron które długo się ładują, kompresuje pliki (tworząc statyczne pliki html użytkownikom witryny), znacząco przyspieszając działanie strony. To bardzo ważne, ponieważ nikt nie chce czekać w nieskończoność aż strona się załaduje. Znajdziesz ją tutaj.

Disqus Comment System – Nowy system komentarzy na stronach

Wtyczka która od niedawna zyskała na popularności. Umożliwia pisanie komentarzy będąc zalogowanym w Google, na Facebooku czy Twitterze. Dodatkowo, może obsługiwać jednocześnie wiele stron, a moderacja jest przyjemna i nie zajmuje dużo czasu. W związku z powyższym, coraz większa ilość stron rezygnuje z klasycznych komentarzy jakie oferuje wordpress, na rzecz TEJ wtyczki.

WooCommerce – Sklep internetowy

Wtyczka, dzięki której możesz skonfigurować własny sklep internetowy (e-commerce) i rozpocząć sprzedaż Online, zupełnie za darmo. To świetna wtyczka. Osobiście uważam że jest lepsza od PrestaShop oraz innych dostępnych na rynku skryptów. Więcej na jej temat znajdziesz w kolejnych sekcjach Akademii WordPressa. Wtyczkę znajdziesz tutaj.

Dzięki za uwagę, i zapraszam do kolejnej lekcji tego darmowego kursu z obsługi wordpressa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *