fbpx

WordPress, hosting, domena

Akademia Wordpressa by Kamil Rzeźnik

Witam serdecznie w drugiej lekcji akademii wordpress’a. Dzisiaj zajmiemy się przygotowaniem wszystkiego, co niezbędne do instalacji i uruchomienia strony opartej o system zarządzanie treścią: WORDPRESS.

Pobierz pliki wordpress’a na dysk

Przechodzimy na stronę Internetową https://pl.wordpress.org/,i przesuwamy się w dół, docierając do przycisku „Pobierz WordPressa„. Oczywiście klikamy i zapisujemy pliki na dysku komputera.

Pobierz WordPressa
zainstaluj mi wordpressa

Wykup hosting pod swojego worrdpress’a

Pora wybrać ofertę hostingową, czyli miejsce w którym te pliki, które właśnie ściągnęliśmy będą umieszczone, i wyświetlane pod adresem strony / domeną, której zakupem zajmiemy się za kilka chwil.

Hosting pod twojego wordpress’a musi być wydajny, zapewniać 99.99% bezawaryjnego działania, ale przede wszystkim: oferować bezpłatną pomoc techniczną 24/h. Ofert jest dużo, nie łatwo się zdecydować.

 • Jak duża będzie Twoja strona ?.
 • Jakie ilości materiałów będzie zawierać?.
 • Czy będziesz umieszczać na niej pliki, filmy wideo, nagrania audio, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości – bez wykorzystania zewnętrznych serwisów takich jak Vimeo, YouTube, SoundCloud itd.?

To wszystko ma znaczenie, bowiem musisz dobrać odpowiednią pojemność swojego hostingu. Ja będę tworzył stronę Internetową dla marki „MakeUp Artist” w tym kursie, dlatego hosting będzie posiadał 6GB pojemności, certyfikat SSL i 200GB transferu miesięcznego, który na pewno nie zostanie przekroczony. Wybrałem ofertę od firmy LINUXPL. Nie reklamuję, każdy wybiera coś dla siebie, wykorzystuję dla kilku stron – jestem zadowolony.

Strona wstępnie, będzie miała kilka zakładek: Strona główna, O mnie, Metamorfozy, Cennik, Blog, Kontakt

Najwięcej dysku wykorzystam na zdjęcia, które pojawią się w zakładce „Metamorfozy”, a następnie w dziale „Blog” w którym na pewno nie zabraknie ciekawych branżowych artykułów z dużą ilością ciekawych zdjęć. Pojemność 6GB wystarczy na kilka tysięcy zdjęć wysokiej jakości. Zapewne nigdy ta pojemność nie zostanie wykorzystana, ale zapas zawsze musi być. Przecież firma może się rozwinąć o dodatkowe gałęzie usługowe. W dodatku hosting jest za około 100 zł rocznie – śmieszne pieniądze. Support w razie problemów odpowiada w przeciągu kilkunastu minut. Czego chcieć więcej ?.

Zwróć uwagę, przy wyborze hostingu na:

 • Procentowy wynik dostępności serwera ( zalecam 99.99 % )
 • Pojemność oraz transfer miesięczny (minimum 4gb dla prostej strony podobnej do tej którą ja będę tworzył / 100 gb transferu miesięcznie )
 • Certyfikat bezpiecznego szyfrowania SSL (wymagane przez google / ma znaczenie na ranking pozycji )

Złóż zamówienie i czekaj na maila z dostępem do usługi.

Mail będzie zawierał takie informacje jak:

 • Dane do logowania dla panelu administracyjnego CPanel, Direct Admin lub inny
 • Dane dostępowe do hostingu typu ftp.adres.pl login i hasło
 • Unikalny adres IP serwera
 • Adresy serwerów DNS do przekierowań dla domeny

Mając powyższe dane wykonamy wszystkie niezbędne czynności. Ja będę korzystał z Direct Admin’a do zarządzania hostingiem, bo taki oferuje firma której usługę wybrałem. Jeżeli kompletnie nie znasz się na obsłudze hostingu, wybierz firmę która oferuje DIRECT ADMIN’a jako narzędzie do administracji serwerem hostingowym. Wygląda tak:

kolorystyka może się różnić

Direct Admin do zarządzania hostingiem

Zamów domenę dla swojej strony

Przed Tobą najważniejszy wybór. Identyfikacja Twojej firmy – jej unikalny adres internetowy. Jeżeli świadczysz usługi ogólnokrajowe – wybierz domenę z końcówką .PL. Jeżeli zależy Ci na kreowaniu wizerunku nas kalę europejską lub światową, możesz wybrąc końcówkę .eu lub .com. Będzie to wyglądało tak:

 • TwojaStrona.pl
 • TwojaStrona.eu
 • TwojaStrona.com

Są również inne rozszerzenia. Po domenę zapraszam cię do dostawcy hostingu lub jednej z największych firm sprzedających domeny: NAZWA.PL z której korzystam od lat, ze względu na prosty interfejs i brak problemów konfiguracyjnych na koncie. Niestety dzial sprzedaży potrafi uprzykrzyć życie dzwoniąc po kilkadziesiąt razy w miesiącu z ofertą. Trzeba przy rejestracji konta zaznaczyć, że się tego nie chce. Możesz wybrać inną firmę, to Twoja decyzja. Ja domenę która będzie konfigurowana w akademii wordpressa posiadam w nazwa.pl .

Przechodzę na stronę nazwa.pl i sprawdzam dostępność domeny:

Szybko otrzymuję wyniki, jeżeli wybrana przeze mnie nazwa jest wolna, wraz z rozszerzeniem które mnie interesuje, dokonuję zakupu – na firmę, rozliczę zakup fakturą. Domena PL kosztuje nawet 0 zł za pierwszy rok, w kolejnych latach 123,00 zł brutto / rok. Cena może się różnić. Nie śledzę cenników.

Po zamówieniu domeny, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac nad powstaniem strony. Cieszę się że mogłem ci pomóc. Teraz przejdźmy do kolejnego etapu: Konfiguracja domeny i instalacja wordpressa.

Pozdrawiam Cię!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *