fbpx

Zuckerberg prezentuje odpowiedź Meta na ChatGPT – LLaMA.

Zuckerberg prezentuje odpowiedź Meta na ChatGPT - LLaMA.

Według doniesień narzędzie oparte na sztucznej inteligencji nie jest obecnie zintegrowane z żadnym z publicznych produktów firmy, ale będzie dostępne dla badaczy.

DOŁĄCZ DO GRUPY LLaMA POLSKA na Facebooku

Porzućmy ChatGPT od OpenAI, Bard od Google’a i Prometeusza od Microsoftu, ponieważ pojawia się kolejny sztucznej inteligencji zasilany przez modele językowe o dużej mocy. Meta, firma znana wcześniej jako Facebook, przedstawiła dzisiaj swoją własną AI, nazwaną LLaMA. Przewidywalny skrót zwierzęco-podobny oznacza oczywiście Large Language Model Meta AI.

CEO Mark Zuckerberg opisał wpływ swojej firmy na modną dziedzinę AI w swoim poście na Facebooku.

” Dziś wprowadzamy na rynek nowoczesny model językowy oparty na sztucznej inteligencji o nazwie LLaMA, zaprojektowany w celu pomocy badaczom w rozwoju ich prac” – napisał Zuckerberg na swojej platformie społecznościowej. Dodał, że modele LLM (Large Language Models) pokazują duże możliwości w generowaniu tekstu, prowadzeniu rozmów, streszczaniu materiałów pisanych i bardziej skomplikowanych zadaniach, takich jak rozwiązywanie twierdzeń matematycznych czy przewidywanie struktur białkowych. Jednakże, przedstawiciel Meta nie wyjaśnił, jakie dokładnie z tych zadań LLaMA obecnie może wykonywać.

W rzeczywistości, jedynym szczegółem, który Zuckerberg podał w piątkowym ogłoszeniu dotyczącym dużego modelu językowego, jest to, że jego firma „zobowiązuje się do otwartego modelu badań i udostępni nowy model dla społeczności badaczy sztucznej inteligencji”.

W piątkowe popołudnie Meta opublikowała na swoim blogu wpis, który zawierał link do pełnego artykułu naukowego na temat AI oraz karty modelowej Github. Firma udostępniła w nim znacznie więcej informacji. „Podobnie jak inne modele językowe, LLaMA działa poprzez przyjmowanie sekwencji słów jako wejścia i przewidywanie następnego słowa w celu rekurencyjnego generowania tekstu” – napisała firma. Meta dodała, że LLaMA została szkolona na tekście w 20 różnych językach. W karcie modelowej odnotowano, że dane szkoleniowe obejmowały publicznie dostępne teksty z CCNet, C4, Wikipedia, ArXiv i Stack exchange.

Meta opisała swoją AI jako „mniejszy model podstawowy”, który „wymaga znacznie mniejszej mocy obliczeniowej i zasobów” niż inne duże modele językowe i powiedziała, że LLaMA będzie dostępna w wielu rozmiarach. Firma ponownie podkreśliła swoje zaangażowanie w transparentny i odpowiedzialny rozwój AI oraz zaznaczyła, że dostęp będą mieć tylko badacze AI.

„Aby utrzymać integralność i zapobiec nadużyciom, udostępniamy nasz model na licencji niedającej możliwości wykorzystania go w celach komercyjnych, skupiającej się na przypadkach badawczych. Dostęp do modelu będzie udzielany indywidualnie badaczom akademickim, osobom związanych z organizacjami rządowymi, społecznymi i akademickimi oraz laboratoriami badawczymi branży na całym świecie” – napisała firma.

Na tym etapie badań LLaMA nie została jeszcze zintegrowana z żadnym z produktów ani platform Meta (w tym Instagramem i Facebookiem), powiedział rzecznik firmy Gizmodo w wiadomości e-mailowej. Rzecznik dodał również, że firma nie ma nic do podzielenia się w tym momencie odnośnie publicznej wersji demonstracyjnej czy rozszerzonego, publicznego dostępu do narzędzia.

Źródła: https://gizmodo.com/facebook-chatgpt-google-ai-chatbot-google-bard-1850155514 https://ai.facebook.com/blog/large-language-model-llama-meta-ai/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *