Spis treści
Czym jest Core Web Vitals?
Odpowiednia optymalizacja strony internetowej jest kluczem do jej skutecznego pozycjonowania. Podstawowe wskaźniki internetowe Core Web Vitals, to zbiór informacji uszeregowanych wedle priorytetów, mających na celu pomóc w projektowaniu stron pod jak najlepsze doświadczenia uzytkowników, którzy z nich korzystają.
Podstawowe wskaźniki internetowe
Core Web Vitals, czyli po polsku „podstawowe wskaźniki internetowe” to zbiór ujednoliconych informacji dla webmasterów, dzięki którym możemy przygotowywać poprawne pod względem użyteczności strony internetowe.
Te wskaźniki, powstały w efekcie prowadzenia wieloletnich badań, przy użyciu znacznej ilości narzędzi, przez specjalny zespół pracowników Google. Dzięki analizom wyników, mamy dzisiaj do dyspozycji trzy podstawowe wskaźniki internetowe, którymi należy się sugerować, projektując serwis internetowy. Przejdę teraz do ich omówienia.
LCP – Największe wyrenderowanie treści
LCP (Largest Contentful Paint) odpowiada za mierzenie wydajności ładowania największego elementu z treścią na stronie. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownika, LCP powinno nastąpić w ciągu 2,5 sekundy od pierwszego wczytywania strony.
Obszar, w którym pojawia się największa wyrenderowana treść nazywany jest po angielsku „Above the fold” i na pagespeed insights wygląda następująco:
A tak na wersji desktop:
Aby zwiększyć czas ładowania, trzeba często wykonać szereg działań. Dotyczą one głównie szybkości ładowania strony, za co odpowiada w głównej mierze hosting, następnie jakość kodu i zawartości strony. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do sekcji: Szybkość ładowania strony
FID – Opóźnienie przy pierwszym działaniu
First Input Delay, czyli opóźnienie przy pierwszym działaniu strony internetowej. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownika, strony powinny mieć FID mniejszy niż 100 milisekund. Szalenie istotne jest, aby strona ładowała się jak najszybciej. Odpowiada za to w głównej mierze programista, który tworzy dla nas stronę internetową lub jej szablon, np. dla WordPress-a.
Ma to wpływ na doświadczenia użytkownika strony. Osoba, która wchodzi na naszą stronę, chce jak najszybciej znaleźć informacje, a także płynnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi elementami i zakładkami na stronie. Należy zadbać o to, aby interakcja użytkownika ze stroną była szybka i przyjemna, pozbawiona jakichkolwiek błędów i niedociągnięć.
CLS – Zbiorcze przesunięcie układu
Cumulative Layout Shift (CLS): mierzy stabilność wizualną. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownika, strony powinny utrzymywać CLS mniejszy niż 0,1.
Prosty przykład zbiorczego przesunięcia układu. Szukasz informacji dotyczącej serwisowania pralek. Wchodzisz na portal z ogłoszeniami. Klikasz w zakładkę kontakt w ogłoszeniu osoby, która cię zainteresowała. Niestety wyświetla Ci się jakaś inna strona, bo tak naprawdę nie kliknąłeś Kontakt, tylko reklamę. Powodem tego jest niepoprawne zaprojektowanie strony internetowej, a konkretniej mogą to być np.:
- Obrazy bez wymiarów
- Reklamy, elementy osadzone i elementy iframe bez wymiarów
- Zawartość wprowadzana dynamicznie
- Czcionki internetowe powodujące FOIT / FOUT
- Działania oczekujące na odpowiedź sieci przed aktualizacją DOM
Przesunięcia w zakresie widoku przeglądarki, mieszczące się w przedziale od 0 do 0,1 – są akceptowalne przez Core Web Vitals. Przedział od 0.1 do 0.25 jest sygnałem do dokonania zmian w obszarze przesunięć. Natomiast przedział powyżej 0.25 jest już niezgodny z wytycznymi i należy go niezwłocznie poprawić.
Core Web Vitals – Podstawowe wskaźniki internetowe: Jak przygotować poprawnie?
Nie taki straszny diabeł, jaki go malują. Aby spełniać podstawowe wskaźniki internetowe, należy stosować się do zaprezentowanych powyżej metryk i ich przedziałów. Najlepiej, aby strona internetowa była przygotowana w taki sposób, że osiągnie dla wszystkich wskaźników wynik powyżej 90 punktów. Wówczas zmieści się w obszarze dobrego wyniku Core Web Vitals.
Narzędzie WEB.DEV wskaże Ci drogę, a konkretniej to elementy, które wymagają poprawy dla wybranych wskaźników. Pozostaje tylko się do nich zastosować, a następnie ponownie wykonać skanowanie strony w celu zaktualizowania wyniku punktowego.
Jeżeli jesteś na etapie optymalizacji ładowania strony, zajrzyj koniecznie do kategorii: Szybkość ładowania strony i zdobywaj nową wiedzę!
Jedna odpowiedź dla “Core Web Vitals – Podstawowe wskaźniki internetowe”